Doğru
Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 32 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Bayanların Özel Günlerinde Okuyabilecekleri Dualar

 1. #1
  ÜYE
  Üyelik tarihi
  22.Kasım.2010
  Mesajlar
  494
  Konular
  13
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart Bayanların Özel Günlerinde Okuyabilecekleri Dualar

  Doğru
  Fâtiha, Âyetü’l-kürsî, Felâk, Nâs ve İhlâs Sûrelerini
  zikir maksadıyla, Allah’ı hatırlamak düşüncesiyle okumak haram değildir.

  Hayzlı kadın, Besmele, salevat-ı şerife, kelime-i tevhid, istiğfar ve bütün duaları okuyabilir, tesbih çeker, zikreder. Fâtiha, Rabbenâ âtina.., Rabbenağfirli... ve daha başka dua âyetlerini dua niyetiyle ezberden okuyabilir. Hayzlı iken kabir ziyaretine gidebilir, dua niyetiyle orada Fatiha okur. Her namaz vaktinde abdest alıp, o namazı kılacak kadar zaman oturup zikreder, tesbih çekerse, en iyi kıldığı namazın sevabını kazanır.
  Kur'an-ı Kerîm'i okuyamamakla beraber, onu dinleyebilirler.

  Abdestsiz, dua okumak, istiğfar çekmek, salevat-ı şerife getirmekte mahzur yoktur. Boş dururken de, iş yaparken de bunları okumak çok iyi olur. Abdestli olursa daha çok sevap olur. Abdestsiz olursa da, hatta muayyen özürlü iken de mahzuru olmaz.

  (Lâ ilâhe illallahü vahdehü lâ şerîke leh lehülmülkü ve lehülhamdü ve hüve alâ külli şey’in kadîr)
  (Sübhânallahi ve bi-hamdihi, sübhânallahil azîm)
  (Lâ havle velâ kuvvete illâ billâhilaliyyilazîm)
  (Sübhânallahi velhamdü lillahi ve lâ ilâhe illallahü vallahü ekber)

  Bunlar da okunabilirmiş...
  Yalnız abdeste şaşırdım. Özel günde abdest alınabildiğini hiç duymamıştım
  Konu aRWeN tarafından (05.Ocak.2011 Saat 21:58 ) değiştirilmiştir. Sebep: Ard Arda Mesaj Yazılması

 2. #2
  ÜYE sevda99 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  18.Aralık.2010
  Mesajlar
  98
  Konular
  14
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Sevgili Arwen karde$, özel günlerde zikir ve Fatiha´nin okunabilecegini biliyordum zaten. Aklima takilan, yazdigin diger surelerinde okunabilecegi hususu! Bu bilgilerin kaynagi nereden, ögrenebilir miyim? O taktirde Ayetü´l-kürsi Nas ve Felak surelerini, koruma amacli okuyabilmek iyi olurdu! Cevabin icin $imdiden te$ekkür ederim.

 3. #3
  ÜYE
  Üyelik tarihi
  22.Kasım.2010
  Mesajlar
  494
  Konular
  13
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  ezberden olmak şartıyla hepsini ''dua etmek amaçlı'' okuyabiliyorsun arkadaşım. kaynak olarak belirtemem internetten saatlerce araştırdım, site ismi vermek yasak. Ama bütün islami sitelerde yazanlar bu şekilde ki zaten eğer hata olsaydı burda modlarımız müdahale ederlerdi ;)

 4. #4
  YASAKLI
  Üyelik tarihi
  11.Kasım.2010
  Mesajlar
  2,181
  Konular
  1551
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Her namaz vaktinde abdest alıp, o namazı kılacak kadar zaman oturup zikreder, tesbih çekerse, en iyi kıldığı namazın sevabını kazanır.

  Bu bu nedir ya ? Resmen saptırarak zorlama var.Aslı olmayan bir bilgi tamamen yalandan ibaret.İslamiyet hayızlı kadını ibadetten uzak turmuştur.Kendi rızasıyla ezberinden birşeyler okuyabilir , ama bu şekilde bir hüküm yoktur.Olsa zaten bu hükümü vereceğine namaz kıl der.Bir konunun içinde ben bu konuyu detayıyla anlattım. Dilerseniz kopyalayıp buraya koyun onu.

  Kadın olmadığım halde hayızıda benmi anlatayım Allah aşkınıza.
  Hayızlı bir kadın , hayız dönemi boyunca özürlü sayılır.Her türlü ibadetten muaftır.
  Hayırlı kadına erkek yaklaşamaz, hayılı kadınla ilişkiye girilmez girilirse ne olur?
  Hayız dönemlerinde kadınlar aşırı kan kaybı ve su kaybı yaşadıkları için ve hasta sayıldıkları vücutlarında ki su oranı aşırı düşer , hararet artar.Bu yüzden yaklaşmak damar çaylamasına yol açabilir.Dinen günah olmasının dışında ,hayızlı bir kadınla ilişkiye girildiğinde aşırı kan kaybından ölümüne sesbeb olunabilir, artı hayız dönemi vücutta bulunan bozuk , çürümüş , ve hastalıklı yumurtaların atıldığı için erkek hastalık kapabilir.Bu hastalık erkekten daha sonra kadına ondanda çocuğuna geçerbilir.Yani gördüğünüz gibi bir çok sakıncası var.

  Neyse ben buldum koplayadım mesajımı. Okuyun.

  Bayanların özel günlerinde , erkek ve bayanın özel hallerinde şunları yapamazsınız.
  • Erkek ve bayan cünüp iken yada bayanın regl (adet )döneminde , doğumdan sonraki lohusalık döneminde Şunları yapamasınız;
  1. Kuranı Kerimi tutamazsınız, Açıp yüzünden okuyamazsınız elnizle temas etmeseniz bile.
  2. Namaz kılamazsınız.
  3. Oruç tutamazsınız ,yalnız erkekler oruca niyetlenip sahurdan sonra uyuduğunda rüyalarınırsa bu orucu bozmaz farketiğinde kalkıp gusul alması icab eder.
  Bayanlar regl ve lohusalık dönemlerinde şunları yapabilir.
  1. Zikir çekebilir
  2. Dua edebilir
  3. Ezberinden olan sureleri okuyabilir,
  4. Sohbet mukabele gibi aktivitelerde bulunabilir ve dinleyeblir.Yemeden içmeden nasıl kesilmiyorsanız bunlarıda yapabilirsiniz
  Erkeklerin özel günleri yok , tek hal cünüp olmak olabilir .Böyle bir durumda yapamayacaklarını yukarda saydık ,Yapabilecekleri ise bir hadisle aklıma geldiğince yanıtlayım.Sahabelerden yeni evli birisi savastan dönerler ve o gece hanımıyla zifaf yaparlar (zifaf ilk gece birleşmesidir yani gerdek)
  Sabah Peygamber efendimiz mescide giderken çağırır ,sahabe utana sıkıla durmu izah eder , efendimiz olsun gel sohbeti dinle der.Yani cünüp iken camiye girebilirsiniz, mecliste bulunup sohbet dinleyebilirsiniz.Lakin bu hal bunu gerektirmez zaruri durum olmadıkça cunup gemeyin.
  İki ezan arasında gsul yapmanız gerekir en uzun aman dilimidir bu cunup gezebilmek için.Tabi nasıl abdestliyken attığınız her adımda sevap yazılıyorsa.Cünüp gezerken ise bastığınız toprak titrer, yediğiniz içtiğiniz nimet , kestiğiniz saç , sakal ,tırnak sizden şikayetçi olur.Daha detayı var dini bilgiler bölümünden geniş ilmihal ve Aile ilmmihali fetvalar ve hadisler bölümlerinden bakabilirsiniz.

  Arwen yukardaki kızgınlığım sana değil o fetvayı uydurana.

 5. #5
  ÜYE
  Üyelik tarihi
  22.Kasım.2010
  Mesajlar
  494
  Konular
  13
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Anladım ateş, zaten biraz saçma şöyle söyleyeyim ; zaten belli oranda birşeylere izin verilmiş, bunu bir kadın regl döneminde İÇİNDEN GELEREK yapıyorsa elbette sevabını kazanır. Ha burdaki sevap EKSTRA BİR SEVAP DEĞİL. Okuduğu duaların, zikirlerin sevabıdır.
  O cümle hariç diğerleri açık bilgi verdiği ve ben de direk kopyaladığım için ayırmak istemedim o kısmı. Bilgim de yok doğruluğu konusunda aydınlatmış oldun bizi teşekkürler

 6. #6
  YASAKLI
  Üyelik tarihi
  11.Kasım.2010
  Mesajlar
  2,181
  Konular
  1551
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Rica ederim önemli değil.İslamiyet kesin hükümlere ayet ve hadislerle dayanır.
  İnsan beşerdir şaşar , günah işleyebilir yanlış yapabilir , bunu Allah Teala onun habercisi Hz.Muhammed ve Kur'an-ı Kerim bunun aksini söylemiyor.Lakin tövbe ediniz diyerek , kapı açıyor.İnsan günah işleyebilir tek başına buna bende dahilim.ama dinin yasakladığı birşeyi kendi yaşayışımıza göre anlatamayız.Böyle yaparsak dinden çıkıp kafir olur.İnkar etmiş olur.Örnekle açıklayalım.
  İçki günah ama , eskiden serbestmiş, şu şu sebelerden dolayı yasaklanmıştır.Benim kimseye zararım ve şarhoş olacak kadar içmiyorum zaten çakır olunca kesiyorum.Günah degıl dersen inkar etmiş ve kafir olmuş olursun.

  Zina haramdır ama , bekarım ve ihtiyacım var , mecburiyetten yapıyorum .Bu yüzden yapılmasında sakınca yoktur dersen yine dindne çıkarsın.

  Yani kısacası günahı kabul edip işlemekle onu inkar etmek arasında çok büyük fark var.Birinde günahkar olurken , diğerinde dinden çıkıyorsun.
  Kaldıki bunu kendinin yaptığı yetmezmiş gibi yukarda bulunan metindeki örnek gibi topluma anlatıp birde toplumu kandırıp yoldan çıkartmayı hiç düşünemiyorum bile.

 7. #7
  ÜYE sevda99 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  18.Aralık.2010
  Mesajlar
  98
  Konular
  14
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Allah razi olsun Ate$ karde$! Bizi aydinlatmi$ oldun! Bende gecen bir arkada$la bu konuyla kismen ilgili bir tarti$mada bulunmu$tum, namaz oruc ve Kur`an-i Kerim okumak gibi ibadetlerin yapilmayacagi konusunda tarti$mi$tik. Sonra bunun ispati icin ara$tirmaya ba$ladigimda, bazi sitelerde öyle sapmi$ tarti$malar acilmi$ki,insanin akli duracak.Namaz haric hertürlü ibadetin yapilabilecegi iddiasinda bulunanlar var! Yani insanlari saptirmak icin, ellerinden gelen her$eyi yapmi$lar.

 8. #8
  YASAKLI
  Üyelik tarihi
  11.Kasım.2010
  Mesajlar
  2,181
  Konular
  1551
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Cümlemizden amin, evet biliyorum o tür saptırmaları, bu yüzden her konu için ayrı ayrı başlık açtım, içlerinde çok önemli bilgiler var tavsiye ederim fırsat buldukça okumanızı.

 9. #9
  ÜYE sevda99 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  18.Aralık.2010
  Mesajlar
  98
  Konular
  14
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Bugün bircoguna baktim zaten, o bahsettiginiz nikah konusuna bakmak icin,sonra hazir ba$lami$ken dedim, hepsine ara ara bir baksam fena olmaz diye! Cok acik, herkesin anlayacagi $ekilde acmi$siniz konulari, o yüzden her bir konu icin , rabbim gani gani razi olsun sizden!

 10. #10
  AKTİF ÜYE yagmurdamlasi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  15.Aralık.2010
  Mesajlar
  1,224
  Konular
  90
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Ates: "Kadın olmadığım halde hayızıda benmi anlatayım Allah aşkınıza" Cok guldum. Allahta sizi guldursun.
  simdilik profil mesajim olmuyor......

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •