Doğru
Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Kaderi Ancak Dua Değiştirir!

 1. #1
  YASAKLI
  Üyelik tarihi
  10.Ocak.2011
  Mesajlar
  565
  Konular
  129
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart Kaderi Ancak Dua Değiştirir!

  Doğru
  DUA sözkonusu olduğu zaman, hemen pekçoğumuz yanlış bilgi ile şartlanmaktan dolayı, “aman canım kaderde ne varsa o olacak, DUA’ya ne gerek var” deyiveririz.


  Oysa, bu tamamiyle yanlış bir görüştür!


  KADER kesindir; ve hiç kimse bunun asla dışına çıkamaz!  Nitekim, Hazreti Rasûlullah aleyhisselâm bunu açıklamalarında, en dar anlayışlıların dahi farkedebileceği bir biçimde vurguluyor.  Ne yazık ki, bu gerçeği yansıtan hadîs-i şerîfleri, hadîs kitapları hariç, hiç bir kitapta bulamıyorsunuz... Yazamıyorlar! Korkuyorlar!  Ama gerçek, yazılmasa da, söylenmese de gerçektir... Hele Rasûlullah tarafından da en yalın bir biçimde açıklanmışsa!


  Burada çok önemli olan husus şudur;


  KADER’in tekniği!


  KADER-DUA ilişkisini izaha girmeden önce, bu konudaki birkaç Rasûlullah buyruğunu nakletmeye çalışalım size:


  “KADER’i ancak DUA değiştirir. Ömrü ise ancak iyilik uzatır. Şüphesiz ki kişi işlemiş olduğu günâh sebebiyle rızıktan mahrûm edilir.”


  “KAZA’yı ancak DUA geri çevirir. Ömrü ise iyilik uzatır.”


  “Tedbirin kadere faydası olmaz; DUA’nın ise gelmiş ve gelmemiş musîbetlere faydası vardır; şüphesiz ki belâ iner, DUA onu karşılar; ve kıyâmete kadar çarpışırlar.”


  Evet, bir yandan, kader’in değişmeyeceği belirtiliyor; diğer yandan DUA’nın kaderi, kazayı geri çevireceği açıklanıyor.  Bu iki hususu nasıl birleştirip, nasıl bir sonuç elde edeceğiz?


  Bilelim ki...
  İnsanların kaderi takdir edilmiştir; her şey gibi!
  Ne var ki, DUA faktörü de bu KADER sistemi içinde yeralan bir faktördür.

  DUA ederseniz, kaderdeki olayı geri çevirebilirsiniz, kazayı reddedebilirsiniz; ancak ne var ki, bu DUA’yı yapmak, gene kaderinizin elvermesiyle mümkün.  Yâni, kaderiniz müsait ise, DUA edebilirsiniz ve böylece de o gelecek olan olayı geri çevirebilirsiniz.


  Kaderinizde kolaylaştırılmış ise DUA etmek, size o belâ veya musîbet gelmeden önce DUA edersiniz ve o olayın zararından korunmuş olursunuz.


  Dolayısıyladır ki, tedbirle takdiri değiştiremezsiniz; fakat takdirde var ise tedbir alır ve böylece de kazayı geri çevirmiş olursunuz.
  Bu hususta Halife Ömer (R.A), bize bir uygulamasıyla son derece önemli bir uyarıda bulunmuştur.
  Şam’a orduyla giden Halife Ömer (R.A), şehre yaklaştığı zaman, veba salgını olduğunu haber alır. Bunun üzerine, orduya geri dönülmesi talimatını verir.
  Bu durum üzerine, “kader” kavramını anlayamayan ve işin şeklinde kalanlar şaşırırlar ve sorarlar:
  -Allah’ın kaderinden mi kaçıyorsun yâ Ömer?
  Kaderin tekniğini anlamış olan Hazreti Ömer (R.A)’ın cevabı hepimize bir derstir:
  -Allah’ın kazasından Allah’ın kaderine kaçıyorum!
  İşte yukarıda anlatılan cevap, bu kader konusunun “püf” noktasıdır.
  Kader mutlak ve kesindir!
  İnsan ise, kendisinden meydana gelenlerin neticesini görecektir!
  “İNSAN İÇİN ÇALIŞMASININ DIŞINDA BİR ŞEY YOKTUR”
  âyetini hatırlayalım.


  İşte bu sebepledir ki, siz ne yapabiliyorsanız, elinizden ne geliyorsa onu yapmak zorundasınız. DUA edebiliyorsanız, hemen ediniz! Bir çalışma yapma imkânına sahipseniz, hemen yapınız!  Korunmak için elinizden gelen bir şey var ise, hemen tatbik ediniz. Ne olduğunu bilmediğiniz yazgınızı değiştirmek için elinizden geleni yapınız! Neticede olacak olan, kaderdekidir! Ama siz de elimden geleni yaptım, huzurunu yaşarsınız hiç olmazsa!


  Biliniz ki, yapabildiğiniz, kaderinizin müsaade ettiğidir; ve yaptığınızın neticesini de mutlaka görürsünüz.


  Bu yüzden denilmiştir, DUA kazayı reddeder, diye. Yâni, o kazanın reddi sizin duanıza bağlıdır!  O musîbetin size isabet etmemesi, sizin o hususta dua etmenize bağlıdır. Dolayısıyla dua edersiniz ve o kaza veya hoşlanmadığınız olay size isabet etmez. Ya da umduğunuz, olmasını istediğiniz olay o duanız vesilesiyle gerçekleşir.
  Ahmed Hulusi

 2. #2
  YASAKLI
  Üyelik tarihi
  27.Kasım.2010
  Mesajlar
  1,833
  Konular
  339
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Bu mücevher kadar değerli yazıya yorum yazmak haddime değil ancak yazıyı kaleme alan sevgili üstadıma ve bunu bizle paylaşan güzel yürekli gönül dostuma sevgi saygı muhabbet gönderebilirim benim hayatımda iyiki varlar hep varolsunlar.

 3. #3
  YASAKLI
  Üyelik tarihi
  10.Ocak.2011
  Mesajlar
  565
  Konular
  129
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Alıntı Kocayürek Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Bu mücevher kadar değerli yazıya yorum yazmak haddime değil ancak yazıyı kaleme alan sevgili üstadıma ve bunu bizle paylaşan güzel yürekli gönül dostuma sevgi saygı muhabbet gönderebilirim benim hayatımda iyiki varlar hep varolsunlar.
  Mücevher gibi olan senin yüreğin, güzel bakan güzel bakmayı güzel görmeyi bile gözlerin, Güzel yorumun için yüreğine sonsuz teşekkür sevgi saygı ve muhabbetlerimi gönderiyorum sen de iyiki varsın; hep varolasın..

 4. #4
  YASAKLI
  Üyelik tarihi
  19.Mayıs.2011
  Mesajlar
  102
  Konular
  6
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Zamanında din öğretmenimiz bize şöyle demişti; dua kaderi değiştirmez çünkü ALLAH u Teala senın o duyaı o gün o saatte yapacagını bildiği için zaten herseyi ona göre yazmıştır demişti......

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •